Pašto sistema

Tomas Laurušas – tarp Baltijos zoninio čempionato I etapo prizininkų!

Sekmadienį Taline paaiškėjo Baltijos zoninio čempionato I etapo nugalėtojas ir prizininkai.

Didelę įtaką I etapo laimėtojo nustatymui  turėjo išvakarėse, šeštadienį prie lyderių stalo vykusi latvių I.Kovalenkos (2626) ir N.Miezio (2456) partija. Buvo aišku, kad baltaisiais žaidęs čempionato reitingo favoritas, praeityje jau laimėjęs ne vieną Zoninio etapą bei ciklą, spaus gerokai vyresnį varžovą, siekdamas pagaliau tapti vienvaldžiu lyderiu. Partijos eiga patvirtino prognozę, tačiau patyręs N.Miezis ilgą laiką sėkmingai laikė gynybą. Artėjant 40-ajam ėjimui N.Mieziui pavyko pasikeisti valdovėmis, tačiau I.Kovalenkos spaudimas dėl to nesiliovė. Palaipsniui baltiesiems pavyko pajudinti savo pėstininkų daugumą karaliaus sparne, o varžovo daugumą valdovės sparne – „užšaldyti“. 47-ajame ėjime I.Kovalenka taktiniu smūgiu laimėjo pėstininką valdovės sparne ir partijos likimas tapo nulemtas.

Baltija Talinas

Baltijos pakrantė Taline

 
Tuo tarpu prie 2-ojo stalo savo įspūdingą pergalių seriją pratęsė Tomas Laurušas (2428), baltaisiais įveikęs grėsmingą Rygos didmeistrį Arturą Neikšaną (2573). Tiesa, A.Neikšanas atrodė dar ne visai atsigavęs po vakarykštės ilgos partijos prieš I.Kovalenką ir ten prarastos vienvaldės lyderystės, tad partijoje prieš jauną kaunietį dar mėgino negrabiai susigrąžinti „prarastą dangų“. Savo debiutinį naujosios indiškosios-senosios indiškosios gynybų hibridą Arturas vėliau pavadino „klaikiu“. Iš tiesų, partijos metu uždaryti savais arba apriboti svetimais pėstininkais kamavosi abu juodųjų rikiai. Lemiamas įsiveržimo operacijas T.Laurušas sėkmingai atliko atvėręs b-liniją valdovės sparne ir privertė A.Neikšaną kapituliuoti 38-u ėjimu.

Žemesnėse lentose kiti lietuviai žaidė juodosiomis figūromis, tad jų daliai teko gynyba. Prie 3-iojo stalo E.Rozentaliui (2523) pavyko apsiginti nuo T.Kantano (2510), o prie 4-ojo Š.Šulskiui (2503) kiek lengviau – nuo esto M.Kanepo (2452).

Tuo tarpu kantri gynyba mažai rūpėjo prie 5-ojo stalo juodosiomis figūromis prieš patyrusį I.Starostitą (2444) žaidusiam jaunam kauniečiui T.Stremavičiui (2451). Akinamas galimybės prasiveržti prie lyderių, Titas beatodairiškai pasirinko siciliškąją gynybą ir jau 11-u ėjimu pademonstravo savo pergalės ambicijas, pasiuntęs kraštinį pėstininką į I.Starostito karalių. Deja, juodųjų galimybės saugiai rokiruoti karalių į įprastinę trumpąją pusę taip pat tapo mažai tikėtinos. 21-u ėjimu Rezeknės didmeistris staiga paaukojo žirgą, ieškodamas kelių link juodųjų karaliaus, užstrigusio centre. Prasidėjo didžiulės komplikacijos su įspūdingais taktiniais smūgiais ir atsakymais. Apsuptas baltųjų figūrų, Titas dar turėjo etiudinį išsigelbėjimą patu 37-uoju ėjimu, deja, jį pamatė sekundėlę per vėlai, tik jau atlikęs „ne tą ėjimą“.

Moterų įskaitoje WIM M.Narva (2322) pelnė dar vieną pustaškį partijoje prieš kitą Estijos šachmatininką P.Vorobjovą (2233) ir galutinai pralenkė rygietę didmeistrę I.Berzinią (2176), kuri, nepaisant palankios pozicijos, galų gale baltaisiais nusileido M.Beinorui (2350).

Prieš paskutinįjį IX ratą, įvykusį sekmadienio rytą, čempionate pirmavo I.Kovalenka (6 tšk.), o tam tikrų šansų iš jo paveržti nugalėtojo laurus ar bent padalinti I prizą dar turėjo pustaškiu mažiau turėjęs T.Laurušas (5,5 tšk.) Lyderiams įkandin žengė 5 žaidėjų grupė, turėjusių po 5 tšk., tarp kurių buvo ir lietuvis E.Rozentalis.

Kaip tik E.Rozentaliui sekmadienį ir teko garbė susigrumti prie priekinio stalo su I.Kovalenka. Pergalės atveju baltaisiais žaidęs lietuvis būtų taškais pasivijęs I.Kovalenką ir uždirbęs daug įskaitinių taškų. Deja, partija parodė, kad I.Kovalenka jau buvo praėjęs kritinį tarpsnį čempionato pradžioje, kuomet ilgam buvo „užstrigęs smėlyje“. Tapęs nebestabdomu, Latvijos didmeistris „viesulu“ sugriovė baltųjų įtvirtinimus siciliškosios gynybos Rossolimo variante ir pergale nubraukė paskutines konkurentų viltis „atsiriekti dalį iš nugalėtojo pyrago“.

Lietuvos šachmatų gerbėjai su nekantrumu laukė, kaip seksis prie 2-ojo stalo Tomui Laurušui, kuriam teko juodosios figūros prieš pustaškiu mažiau turėjusį patyrusį Normundą Miezį. Nors turnyrinė situacija aiškiai diktavo pergalės būtinybę baltaisiais žaidusiam N.Mieziui, tačiau trumpa 12-os ėjimų partija, užsibaigusi lygiosiomis, to visiškai neparodė. Galbūt N.Miezis lygiosiomis siekė sulaikyti T.Laurušą ir taip padėti laimėti čempionato I etapą savo kraštiečiui I.Kovalenkai, tačiau greičiausiai pagarbią N.Miezio baimę sukėlė nuo T.Laurušo rankos „kritę“ jo kolegos K.Külaots, A.Neikšans, tad Normunds nebenorėjo papildyti T.Laurušo „aukų sąrašą“.

NugaletojaiTalinas I

Talino etapo nugalėtojai su taurėmis: viduryje – I.Kovalenko, kairėje – T.Laurušas, dešinėje – A.Neikšāns

Bet kuriuo atveju, reikia pasveikinti Tomą Laurušą, praeityje ne kartą gynusį ŠK „Margirio“ garbę Lietuvos ir užsienio arenose, su įspūdingu rezultatu 2018 m. Baltijos zoninio čempionato I etape Taline! Surinkti 6 tšk. iš 9 gal. ne tik garantavo Tomui II vietą ir prizą Taline, 17 įskaitinių taškų po I etapo, bet ir įvykdytą dar vieną tarpt. didmeistrio (GM) normos balą su aukštu 2633 performansu. Priekyje – dar 2 zoninio čempionato etapai, tad galbūt didmeistrių šeima sulauks ilgai laukto papildymo dar šiais metais!?

Dar labiau bekraujėmis lygiosiomis savo dalį iš 10 tūkst. eurų prizinio fondo fiksavo prie 3-iojo stalo žaidę latvis I.Starostits ir estas M.Kanep, kuriomis jie iš 5 tšk. grupės pasistūmėjo į 5,5. Tuo tarpu visiška priešingybe tapo prie 4-ojo stalo vykusi Š.Šulskio (4,5) ir T.Kantano (5 tšk.) partija, kur baltaisiais žaidusiam ir pustaškiu mažiau už varžovą turėjusiam lietuviui teko „nagais įrodinėti savo vietą po saule“ partijoje prieš jam tradiciškai itin neparankų varžovą.

Kauno didmeistrio „alkis“ pasireiškė jau 12-u ėjimu, kuomet Š.Šulskis pastvėrė labai „karštą“ T.Kantano g7-pėstininką, nepaisydamas akivaizdžių pozicinių defektų, kuriuos baltųjų pozicijai sukėlė toks gobšumas. Atsakydamas Latvijos didmeistris 17-u ėjimu pro atsivėrusią g-liniją švystelėjo savo bokštą maršrutu Bg8-g5-a5 link baltųjų karaliaus, kėsindamasis pradėti tiesioginį puolimą. Bijodamas paleisti žaidimo vadžias iš rankų, Š.Šulskis stvėrėsi būdingos sau taktikos, laikinai aukodamas žirgą 18. Žd5!?. Auka, padėjusi ištiesinti suluošintus centrinius baltųjų pėstininkus ir įdarbinti “atbukintą” baltalaukį rikį. Tačiau net ir ši laikina auka turėjo savo kainą, nes T.Kantanas sugebėjo dar giliau bokštu priartėti prie baltųjų karaliaus 19… Ba5:a2. Visgi Š.Šulskiui vargais negalais pavyko išstumti karaliumi juodųjų bokštą iš “raudonosios zonos”, centralizuoti savo paties bokštą, atsiimti pagautą juodųjų rikį, „prikelti iš miego“ saviškį ir stabilizuoti padėtį. Svarstyklės pamažu ėmė linkti į baltųjų pusę ir Š.Šulskiui pavyko 49-u ėjimu pastumti sau T.Kantaną nuo kelio.

Prie 5-ojo stalo kito Lietuvos atstovo vilniečio G.Šarakausko (2424) laukė sunki akistata juodaisiais prieš Latvijos čempioną Nikitą Meškovą (2510), neslėpusį savo ambicijų baltaisiais prasiveržti link „riebesnių prizų“. Siekdamas destabilizuoti padėtį kataloniškojoje partijoje, N.Meškovas jau 6-u ėjimu drąsiai paaukojo pėstininką, tačiau patyręs Vilniaus meistras gerai orientavosi kilusiose taktinėse komplikacijose, surado keletą N.Meškovo nelauktų taktinių resursų ir sugebėjo pasiekti lygiąsias amžinu šachu, jau turėdamas kokybę mažiau.

Ozolins,Koort I

Baltijos šachmatų zonos prezidentas Āris Ozoliņš (šviesiais marškiniais) uždarymo metu sveikina žaidėjus. Šalia iš dešinės – Estijos šachmatų federacijos prezidentas Ken Koort

Deja, žemesnėse lentose juodaisiais žaidę lietuviai T.Stremavičius (2451), M.Beinoras (2350) ir M.Vičas (2190) neatlaikė patyrusių A.Neikšano (2573), T.Seemano (2426) ir K.Külaots (2590) spaudimo ir patyrė nesėkmes, nors atkaklus šiauliečio M.Vičo priešinimasis prieš Baltijos zonos čempioną K.Külaots‘ą tikrai vertas pagyrimo.

Tad 2018 m. Baltijos zoninio čempionato Talino etapo nugalėtoju tapo Igor Kovalenko (7 tšk.), sidabras atiteko Tomui Laurušui (6 tšk.), o bronza – dėl geriausiųjų papildomų rodiklių kitus 4 varžovus 5,5 tšk. grupėje aplenkusiam rygiečiui Arturui Neikšanui.

Baltijos zoninio čempionato Talino etapo:

partijų transliacija

rezultatai

Estijos ŠF svetainė

 

Sekantis Baltijos zoninio čempionato II etapas įvyks Palangoje, birželio 14-20d. Štai kaip atrodo Baltijos zoninio čempionato rikiuotė pagal įskaitinius taškus prieš Palangos etapą:

 

2018 m. Baltijos zoninio čempionato rikiuotė po I etapo

 

Vieta Pavardė, šalis Įskaitiniai taškai
1 Igor Kovalenko (Latvija) 20
2 Tomas Laurušas (Lietuva) 17
3 Arturs Neikšāns (Latvija) 14
4 Ilmārs Starostīts (Latvija) 12
5 Šarūnas Šulskis (Lietuva) 10
6 Normunds Miezis (Latvija) 8
7 Meelis Kanep (Estija) 7
8 Ņikita Meškovs (Latvija) 6
9 Eduardas Rozentalis  (Lietuva) 5
10 Toms Kantāns (Latvija) 4
11 Kaido Külaots (Estija) 3
12 Gediminas Šarakauskas (Lietuva) 2
Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.