Pašto sistema

Rygoje iškilmingai pagerbtas VIII Pasaulio čempiono Michailo Talio atminimas

Praėjusią savaitę, liepos 16-18d. Rygoje vyko 8-jo Pasaulio šachmatų čempiono Michailo Talio atminimui skirti greitųjų šachmatų ir žaibo turnyrai.

IMG_8130_resize

Ryga praėjusią savaitę, pasak LŠF prezidento Ario Ozolinio, buvo tapusi Pasaulio šachmatų centru

Michailas Talis (Mikhail Tal (1936-1992)) gimė ir gyveno Rygoje. Net ir šiandien M.Talis yra laikomas vienu įsimintiniausiu ir kūrybiškiausiu šachmatininku žaidimo istorijoje. Dėl savo originalaus požiūrio į šachmatus ir agresyvaus puolimo stiliaus jis buvo pramintas „Rygos magu”.

Greitųjų šachmatų turnyras surinko beveik 300 žaidėjų iš 25 šalių, iš kurių net 55 buvo tarptautiniai didmeistriai! Spaudos konferencijoje Latvijos šachmatų federacijos prezidentas Āris Ozoliņš išdidžiai pažymėjo, kad renginio su tokiu skaičiumi didmeistrių Latvijoje dar niekada nevyko… Kiekvienam žaidėjui partijai buvo skirta po 15 minučių bei 5 sekundės už kiekvieną atliktą ėjimą.

M.Talio atidarymas 2019

Vyksta meniškas M.Talio atminimo šachmatų festivalio Rygoje atidarymas (Latvijos šachmatų federacijos nuotrauka)

Abiejų renginių bendras prizinis fondas buvo 35 tūkst. eurų : 25 tūkst. greitųjų šachmatų turnyre ir 10 tūkst. žaibo turnyre. Žiūrovai buvo kviečiami stebėti renginį nemokamai.

Pirmieji šeši M.Talio atminimo greitųjų šachmatų turnyro ratai buvo žaisti antradienį ir išsiskyrė svečio iš Ispanijos Miguel’io Muñoz’o dominacija. Jis laimėjo visas 6 partijas, tapdamas vienvaldžiu lyderiu. Jam už nugaros išsirikiavo visa eilė pajėgių žaidėjų, turinčių 5.5 taško ir dar didesnė grupė, turinčių 5 taškus, pasirengusi išnaudoti menkiausią lyderio klaidą.

Aris Ozolins I 2019

Latvijos šachmatų federacijos nuotraukoje – kalba LŠF prezidentas Āris Ozoliņš

Lemiamoje antrojoje turnyro dalyje trečiadienį pajėgiausiuoju pasirodė Vladimiras Fedoseev (FIDE reitingas 2736) iš Rusijos, per 11 ratų nepralaimėjęs nė vienos partijos. Jis laimėjo 8 partijas, sužaidė lygiosiomis 3 ir surinkęs 9.5 taško, tapo M.Talio atminimo turnyro nugalėtoju! Rusijos didmeistris buvo nesumeluotai laimingas ir interviu, vykusio po varžybų uždarymo metu, pripažino, kad ši pergalė jam buvo labai svarbi morališkai, mat šie metai jam klostėsi nelengvai, o rezultatai vis nepateisindavo jo lūkesčių.

Fedoseev 2019 I

M.Talio atminimo greitųjų šachmatų turnyro nugalėtojas Vladimir Fedoseev iš Rusijos ( Latvijos šachmatų federacijos nuotrauka)

2-ąją vietą, surinkęs 9 taškus, užėmė Čekijos didmeistris David Navara. Navara prieš tai dalyvavo prestižiniame FIDE Grand Prix nokauto turnyre Latvijos nacionalinėje bibliotekoje, bet iškrito pirmajame rate ir nusprendė sužaisti M.Talio atminimo turnyre. Organizatoriai ir šachmatų mylėtojai šiuo čekų genijaus sprendimu buvo tiesiog sužavėti, mat D.Navara yra žinomas ne tik kaip genijus, bet ir nenuilstantis kovotojas.

7 žaidėjai, surinkę po  8.5 taško, padalijo 3 – 9 vietas. Geriausi papildomi rodikliai  3-iąją vietą lėmė gabiam jaunam žaidėjui Rasmus Svane iš Vokietijos, kuris atrodė pats nustebęs dėl savo stulbinančio pasiekimo.

Tarp moterų geriausiai pasirodė Alisa Galliamova, kažkada žaidusi finalinį mačą dėl Pasaulio moterų šachmatų čempionės karūnos, o taip pat pelniusi bronzos medalį Europos moterų šachmatų čempionate, 2017 metais vykusiame Rygoje. Antrąjį moterų prizą pelnė 9 kartus Latvijos moterų čempionė Laura Rogule, o trečiąjį – Inna Gaponenko iš Ukrainos.

Galliamova 2019

M.Talio atminimo greitųjų šachmatų turnyro moterų įskaitos nugalėtoja Alisa Galliamova iš Kazanės (Latvijos ŠF nuotrauka)

M.Talio atminimo festivalio renginiuose Lietuvai atstovavo gausi 26 šachmatininkų delegacija. Greitųjų šachmatų turnyre geriausiai sekėsi patyrusiam didmeistriui iš Kauno Šarūnui Šulskiui – 7,5 taško ir 34 vieta. Tačiau reikia pažymėti ir 18-mečio marijampoliečio Pauliaus Pultinevičiaus pasirodymą, kuris surinkęs 7 taškus, užėmė 58 vietą bendrojoje įskaitoje, bet tapo U18 įskaitos nugalėtoju!

lietuviai Rygoje 2019

M.Talio atminimą Rygoje pagerbė gausus desantas iš Lietuvos (Latvijos ŠF nuotrauka)

Ketvirtadienį vykusiame M.Talio atminimo žaibo turnyre dalyviams buvo duodama 3 minutės partijai bei nuolatinis 2 sek. pridėjimas už kiekvieną atliktą ėjimą. Čia lygių nebuvo Latvijos didmeistriui Igoriui Kovalenkai, kuris per  13 ratų laimėjo net 11 partijų ir tik 2 baigė taikiai. Paskutiniajame rate I.Kovalenko susitiko su Rusijos didmeistriu Nikita Vitiugovu ir užbaigė partiją lygiosiomis, surinkdamas 12  taškų.

Rygoje gimęs Aleksej’us Širov’as, šiuo metu atstovaujantis Ispanijai, užėmė 3-ią vietą tarp 234 turnyro dalyvių. Paskutiniajame rate jis nugalėjo Rusijos didmeistrį Vladimirą Fedosejevą iš Sankt-Peterburgo ir pabaigė varžybas, turėdamas 10 taškų, nepaisant pralaimėjimų I.Kovalenkai ir ukrainiečiui Vladimirui Oniščukui. V.Fedosejevas užėmė antrąją vietą, surinkęs 10.5 taško.

M.Talio atminimo žaibo turnyre ketvirtadienį dalyvavo ir 17 lietuvių. Geriausiai sekėsi Pauliui Pultinevičiui – 8 tšk. ir  39 vieta bendrojoje įskaitoje.