Pašto sistema

Podiumas Jonavos sporto arenoje – tik didmeistriams ir…mergaitėms “B” turnyre

Kas valtimi upe, kas automobiliu per tiltą, bet dėl patogaus susisiekimo iš Kauno į Jonavą prigužėjo daug šachmatų mėgėjų.

Praėjusį šeštadienį, 2022m. sausio 15d. Jonavos sporto arenoje vyko tradicinis šachmatų renginys – Greitųjų šachmatų turnyras, skirtas pagerbti šviesaus atminimo trenerį Richardą Banaitį. Turnyras buvo padalintas į 2 skyrius : “A” ir “B”. Abiejuose turnyro skyriuose buvo rungtyniaujama 9 ratų šveicariška sistema, laiko kontrole 10 min. partijai + 5 sek. už kiekvieną atliktą ėjimą.

„A“ turnyre galėjo dalyvauti visi žaidėjai – be amžiaus, lyties ar reitingo ribojimų. „B“ turnyre dalyvavo vaikai, ne vyresni nei 2008 m. gimimo.

Į „A“ turnyro startą Jonavos arenoje išėjo 118 pajėgių Lietuvos šachmatininkų, keli jauni svečiai iš Latvijos, o taip pat Punsko lietuvis Edmundas Valinčius. „B“ turnyrą pradėjo 74 jaunieji šalies šachmatininkai.

Pažymėtina, kad tarp „A“ turnyro dalyvių buvo net 4 tarpt. didmeistriai (GM), 2 tarpt. meistrai (IM), po vieną moterų didmeistrę ir tarpt. meistrę (WGM, WIM) bei 4 FIDE meistrai (FM). Kauniečiams geografiškai patogus Jonavos pasiekiamumas, aukšta teisėjavimo kokybė, garantuota varžybų vyr. teisėjo IA Donato Vaznonio bei labai gerai sporto renginiams vykdyti pritaikyta Jonavos sporto arena lėmė, kad šviesų Richardo Banaičio atminimą pagerbti į Jonavą išvyko nemažai ŠK “Margirio” narių – klubo pirmininkas Šarūnas Šulskis, Danutė Urbanavičiūtė, jaunoji klubo pamaina Gustas Morkūnas, Domantas Jasiukaitis, Vilius Linkevičius ir kiti.

Trenerio Richardo Banaičio atminimo stalas Jonavos sporto arenoje

Varžybų starte sėkmingai spurtavo 5 pergalėmis iš eilės Lietuvos rinktinės žaidėjas FM Rokas Klabis (FIDE greitųjų rtg. 2289). Tačiau jam „į nugarą kvėpavo“ 4 žaidėjai, tarp kurių buvo net 3 didmeistriai, tad buvo aišku, kad Rokui išlaikyti lyderio poziciją gali būti sunku. VI rate prie pirmojo stalo sutikęs pirmąjį didmeistrį V.Mališauską (2236), R.Klabis gavo ir „pirmąjį“ gurkšnį. Nors rezultatas savaime nieko nenustebino, tačiau jei tikėti turnyro partijų transliacijos serveriu ( išvis buvo transliuojama po 30 partijų prie pirmųjų 30 stalų), kai kurie abiejų žaidėjų, ypač didmeistrio, sprendimai verčia žiūrovus „linguoti galvom“ iš nustebimo…

Baltųjų ėjimas

29.Že4?? Nejaugi, nejaugi? 29…R:e4?? Kodėl gi nepastatyti mato vienu ėjimu 29…Vh2x, didmeistri? 30.V:e4 Vc5?. Didmeistri, Jums likimas davė antrą šansą 30…Vh2x!

Vėliau V.Mališauskui visgi pavyko pasiekti pergalę 43-iu ėjimu. Tačiau pateiktas greitosios partijos fragmentas iškelia keletą nejaukių klausimų: 1. Ar įmanoma, kad didmeistris nepastebėtu mato 1-u ėjimu net 2 kartus iš eilės, net jeigu žaidžiama greitaisiais šachmatais ? ; 2. Gal tai tėra transliacinio serverio sutrikimas, o juodųjų valdovė stovėjo ne c7, o kitame lauke?

Į šiuos smalsius klausimus atsakymą gali duoti tik tiesioginiai įvykio dalyviai ir liudininkai.

Šiame VI rate mūsų klubo pirmininkui Š.Šulskiui (2486) po ilgos kovos pavyko palaužti vieno iš ryškių turnyro favoritų Tomo Laurušo (2462) pasipriešinimą prie II stalo ir iškart prisijungti prie V.Mališausko didmeistriškoje lyderių dvejukėje (po 5,5 tšk.). Tačiau Š.Šulskiui buvo akivaizdžiai per ankšta dviese, tad VII rate jis išstūmė V.Mališauską iš „lizdo“ jau 15-u ėjimu.

Punsko lietuvis Edmundas Valinčius (kairėje, baltieji) kovoja prieš kitą suvalkietį Rimvydą Šumskį (dešinėje, juodieji)

Užgrobęs lyderystę, veteranas nusprendė, kad jam jau reikia poilsio prieš lemiamus susirėmimus su į nugarą kvėpuojančiu gabiu jaunimu, ir priėmė kito garbaus Lietuvos šachmatų veterano V.Sakalausko (2325) pasiūlytas paliaubas. Tuo metu prie Š.Šulskio per pustaškį priartėjo atsigaunantys Tomas Laurušas, Paulius Pultinevičius (2523) ir Karolis Jukšta (2168) , sunkiose žūtbūtinėse kovose įveikę atitinkamai FM Pijų Stremavičių (2137) , IM Vytautą Vaznonį (2238) ir GM Vidmantą Mališauską.

Paskutiniajame IX rate lyderis Š.Šulskis burtais gavo turnyro reitingo favoritą, 2021m. Europos greitųjų šachmatų bronzos medalio laimėtoją Paulių Pultinevičių. Š.Šulskis P.Pultinevičių lenkė pustaškiu, kaip ir dar 4 konkurentus. Š.Šulskis lemiamoje partijoje turėjo baltąsias figūras ir lygiųjų atveju galėjo užnugary palikti ne tik P.Pultinevičių, bet ir visus kitus persekiotojus. Tačiau reikia pasakyti, kad lygiosios buvo labai blogu, nevykusiu rezultatu P.Pultinevičiui, galėjusiam jį palikti su keliais „niekingais skatikais kišenėje“. Tapo aišku, kad šioje partijoje jokių kompromisų nebus.

Įtempta K.Jukštos (baltieji) – P.Pultinevičiaus (juodieji) VII rato partija prie II stalo nugalėtojo neišaiškino

Aštrus P.Pultinevičiaus pergalės siekis paaiškėjo jau 1-u ėjimu, jam pasirinkus kiek nebūdingą sau siciliškąją gynybą. Š.Šulskis neblogai kovojo jam gerai pažįstamą debiutą, 20-u ėjimu nesudrebėjo paaukoti pėstininką “alkanam” varžovui, gavo puikią dviejų rikių kompensaciją, tačiau apie 28-29 ėjimą pradėjo jaustis veterano nuovargis ir įtampos požymiai, kuomet jis ėmė masiniais figūrų keitimais paprastinti poziciją, siekdamas „užsirakinti įvairiaspalvių rikių tvirtovėje“. P.Pultinevičius ėmė atsigauti, apkamšė savo gerokai skylėtą poziciją, iš lėto pervedė karalių į valdovės sparną. 45…f4! jaunas Marijampolės didmeistris sukūrė Š.Šulskiui pirmą silpnumą-h4, bet tikrasis persilaužimas įvyko po atsakomosios pėstininko aukos 52…c4!!, kuriuo P.Pultinevičius pramušė savo karaliui c5-d4-c3 įsibrovimo taką į Š.Šulskio laikytą nepaimamą tvirtovę. 62-u ėjimu „Margirio“ pirmininkas praleido lemiamą šakutę rikiu ir iškart kapituliavo.

Šitaip P.Pultinevičius pralenkė Š.Šulskį pustaškiu, bet galbūt labiausiai iš šios pergalės pasipelnė marijampoliečio MRU bičiulis Tomas Laurušas, kuris prie antrojo stalo įveikęs plungietį FM Sigitą Kalvaitį (2185), taip pat prisijungė į nugalėtojų 7,5 tšk. grupę. P.Pultinevičiaus papildomus rodiklius buvo gerokai sugadinęs ankstyvas III rato pralaimėjimas prieš WIM Salomėją Zaksaitę (2124) iš Kauno. Todėl pirmoji vieta buvo pripažinta Tomui Laurušui – 7,5 tšk.; II -Pauliui Pultinevičiui -7,5 tšk. III-VI vietas dalijosi Šarūnas Šulskis, Karolis Jukšta, Vaidas Sakalauskas ir Rokas Klabis, surinkę po 7 tšk. Dėl ilgalaikio lyderiavimo geriausi papildomi rodikliai buvo Š.Šulskio – jam ir atiteko III vietos taurė ir diplomas.

Tarp moterų lygių nebuvo tarptautinei didmeistrei Kamilei Baginskaitei (2139) iš Vilniaus – 6,5 tšk. ir I vieta moterų įskaitoje. II vietą šioje dailioje įskaitoje užėmė Salomėja Zaksaitė – 5,5 tšk.

WGM Kamilė Baginskaitė (kairėje, baltieji) užtikrintai nugalėjo moterų įskaitoje

Gerai Jonavoje žaidęs „Margirio“ talentas iš Kėdainių Gustas Morkūnas surinko 6 tšk. ir užėmė aukštą 17 vietą bendroje įskaitoje. Domanto Jasiukaičio sąskaitoje – 4,5 tšk ir 67 vieta; Viliaus Linkevičiaus – 3,5 tšk ir 90 vieta.

Sensacingai baigėsi R.Banaičio atminimo vaikų “B” turnyras. Tarp 74 dalyvių visus medalius pagrindinėje įskaitoje užėmė mergaitės, nors dauguma dalyvių, kaip įprasta, buvo berniukai. Labai užtikrintu rezultatu 8,5 tšk. iš 9 gal. „B“ turnyrą laimėjo 13-metė šiaulietė Deina Ščiupokaitė. Daug sunkesnė kova buvo dėl sidabro ir bronzos, bet čia sėkmė šypsojosi vilnietėms Nojai Šaukalaitei iš Vilniaus (7 tšk., sidabras) ir Ūlai Rudzinskaitei (7 tšk., bronza). „B“ turnyre buvo apdovanoti ir jaunesnių įskaitų nugalėtojai.

Nepaisant, kad viso R.Banaičio vardo turnyre dalyvavo arti 200 dalyvių greitųjų šachmatų kontrole, nebuvo užfiksuota nė vieno incidento ar nesportiško elgesio apraiškų. Nekyla abejonės, kad tai kvalifikuoto vyr. teisėjo IA Donato Vaznonio, gerai koordinavusio teisėjų pagalbininkų darbą, nuopelnas.

2022 metų šviesaus atminimo trenerio Richardo Banaičio turnyro

Oficiali svetainė

Galutiniai rezultatai ir kita statistika

Partijų transliacija

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.