Pašto sistema

Paaiškėjo naujieji Latvijos šachmatų čempionai

Vos pasibaigus Lietuvos vyrų šachmatų čempionatui Kaune, Rygoje prasidėjo 2015m. Latvijos vyrų ir greta vykęs Latvijos moterų šachmatų čempionatai.

Latvijos čempionatas, ypač vyrų, turi kiek kitokią vykdymo sistemą nei Lietuvoje. Latviai irgi turi atranką, netgi gilesnę, į šalies čempionatą. Metų pradžioje šalies regionuose vyksta čempionato ketvirtfinaliai. Vėliau vyksta čempionato pusfinalis. Atrodo, kad pro tokius atrankos filtrus praėjus, finalas turėtų vykti ratų sistema, papildomai pakvietus pajėgiausius šalies didmeistrius ir nusipelniusius Latvijos šachmatams asmenis.

Nieko panašaus! Jau kelinti metai Latvijos čempionato finalai, tiek vyrų, tiek moterų (moterų varžybos, tiesa, neturi šios sudėtingos daugiapakopės atrankos) vyksta šveicariška sistema. Šių metų vyrų čempionate dalyvavo 29 žaidėjai, moterų – 17 dalyvių. Buvo žaidžiami 9 ratai.

Kalbant apie Latvijos vyrų čempionatą, atrodo, kad teisę finale žaisti gauna visi tarptautinių titulų (GM, IM, FM) turėtojai. Be to, latviai neapleidę ir nacionalinės titulų kvalifikacijos tvarkos. Nacionalinio meistro (NM) titulą turintys žaidėjai, ko gero, irgi turi teisę žaisti finale šviecariška sistema. Kiti žaidėjai į finalą įsijungią iš atrankos.

Šių metų Latvijos vyrų pirmenybėse žaidė 4 didmeistriai ir 5 tarpt. meistrai. Aukščiausią reitingą starto sąraše turėjo šalies olimpinės rinktinės narys Arturs Neikšans (2576), praėjusioje Olimpiadoje atstovavęs Latvijai prie III lentos (už A.Širovo ir I.Kovalenkos, kurie šių metų Latvijos čempionate nedalyvavo). Čempionato eiga pasižymėjo ryškia A.Neikšano dominacija. Varžybose jis įveikė savo pagrindinius konkurentus N.Miezį, E.Svešnikovą, neseniai Kaune viešėjusį I.Starostitą, T.Kantaną, O.Krivonosovą ir surinkęs 8 tšk. iš 9 gal., tapo 2015m. Latvijos čempionu!

2015m. Latvijos vyrų čempionas Arturs Neikšans

Šis sportinis pasiekimas liudija, kad 32 metų Latvijos didmeistris yra jėgų žydėjime. Čempionate jis sužaidė fantastiškam, M.Carlseno vertam 2790 reitingo performansui ir sugebėjęs pakelti reitingą net 19 taškų, sparčiai artėja prie svarios 2600 atžymos. Gali būti, kad prie puikios sportinės A.Neikšano formos prisidėjo tik neseniai pasibaigęs galingas 3 etapų Baltijos zoninis turnyras, kuriame A.Neikšanui nuolatos teko grumtis su pajėgiausiais Lietuvos, Estijos ir savo šalies meistrais. Solidžiai Baltijos zoniniame turnyre rungtyniavęs latvis užėmė 3 vietą, tačiau šalies čempionate jam nebuvo lygių.

Puikiai šalies čempionate Rygoje rungtyniavo ir kitas Baltijos zoninio turnyro žaidėjas Toms Kantans (rtg. 2439) iš Garkalnės. Po ankstyvo pralaimėjimo II rate prieš A.Neikšaną, T.Kantans atsigavo, laimėjo seriją pergalių ir surinkęs 6,5 tšk., pelnė Latvijos čempionato sidabrą. 3-6 Latvijos čempionato vietas dalijosi 4 žaidėjai, surinkę po 6tšk. Papildomi rodikliai palankiausi buvo jaunam Rygos meistrui  N.Meškovui (2446), kuris ir iškovojo čempionato bronzą. Nenusisekė šalies čempionatas kažkada Kauno “Margiriui” atstovavusiam I.Starostitui (2460) . Surinkęs viso labo 4,5 tšk. iš 9 gal., didmeistris iš Rezeknės turėjo tenkintis 14 vieta galutinėje čempionato rikiuotėje

Ne mažiau aiškią favoritę turėjo ir greta vykęs Latvijos moterų šachmatų čempionatas. Moterų didmeistrė ir nuolatinė Latvijos olimpinės moterų rinktinės atstovė Laura Rogule (rtg. 2321) lenkė reitingu savo numanomas pagrindines konkurentes Daną Reizniece-Ozolą (2248) ir Ilze Berziņą (2226) jau pradiniame žaidėjų sąraše.

Čempionato metu Laura eilinį sykį “praūžė’ per distanciją, surinko 7,5 tšk. iš 9 gal. ir tapo Latvijos moterų čempione jau 8 kartą karjeroje! Štai kur buvo nustelbtas “neprilygstamas” A.Neikšano pasirodymas, kuris Latvijos vyrų čempionu tapo “tik” 3 kartą…

Antrą –trečią Latvijos moterų čempionato vietas pasidalijo nuolatinės šalies moterų olimpinės rinktinės narės D.Reizniece-Ozola ir Kauno “Margiriui” šių metų LMŠL pirmenybėse atstovavusi I.Berziņa. Abi žaidėjos surinko po 6,5 tšk. Pergalė asmeninėje akistatoje VII varžybų rate sidabrą lėmė D.Reizniecei-Ozolai. Ilze turėjo tenkintis bronzos medaliu.

Labai gaila, kad dar nepavyko rasti sužaistų Latvijos šachmatų čempionato partijų. Daugiau įžvalgų apie čempionato eigą galite rasti varžybų nugalėtojo A.Neikšano asmeniniame žurnale.

 

2015m. Latvijos čempionato rezultatai ; Latvijos moterų čempionato rezultatai

 Latvijos šachmatų federacijos svetainė

 

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.