Pašto sistema

Išaiškėjo M.Zavanelli atminimo turnyro nugalėtojai ir …pažeidėjai

Sekmadienį Vilniuje baigėsi savaitę trukęs šachmatų renginių, skirtų Makso Zavanelio atminimui pagerbti, ciklas.

„A“ turnyre reitingo favoritas Aleksejus Fiodorovas (2568) iš kaimyninės Baltarusijos, užtikrintai pradėjęs varžybas 4 pergalių serija, nuo V rato ėmė iš lėto „buksuoti“, atsirėmęs į tvirtą Lietuvos olimpiečio Tomo Laurušo (2484) gynybą. Tiesa, galbūt, nebūdingą A.Fiodorovo nekovingumą lėmė ketvirtadienį žaisti du ratai per dieną ir noras pataupyti jėgas popietinei partijai. Taip pat labai tikėtina, kad A.Fiodorovas lygiosiomis nenorėjo prisileisti pustaškiu mažiau turėjusio lietuvio artyn prie savęs ir nusprendė nerūpestingomis lygiosiomis laikyti jauną priešininką „per atstumą“.

VI rate juodoji spalva vėl pasirodė netinkama „išgręžti“ pergalei siciliškojoje gynyboje prieš vieną turnyro Vilniuje atradimų ukrainietę didmeistrę Nataliją Buksą (2437). Titulas ir aukštas asmeninis reitingas, be abejo, liudija apie turimus N.Buksos sportinius pasiekimus, tačiau kietas ir bekompromisinis žaidimas vyrais „knibždančiame“ turnyre Vilniuje paliko gilų įspūdį žiūrovams. Štai VI rate jau prie pirmojo stalo N.Buksa nesileido „skriaudžiama“ ilgamečio Baltarusijos vyrų rinktinės nario ir atrėmė A.Fiodorovo bandymus lygiosiomis įvairiaspalvių rikių mitelšpilyje.

Buksa

Giliai susimąsčiusi Natalija Buksa – būsima Ukrainos moterų rinktinės žaidėja!?

Pasinaudoję A.Fiodorovo sąstingiu, link lyderių stalo vėl ėmė „sėlinti“ armėnų šachmatininkai. II rate A.Fiodorovo „numalšintas“ Gevorgas Harutjunyanas (2470) liejo sportinį įtūžį  pergalių serija, tarp kurių VI rate pakliuvo Tomas Laurušas (2484), o VII rate – N.Buksa.

Supratęs, kad iki nugalėtojo laurų jam teks „užgesinti“ dar vieną sukilimą, VII rate A.Fiodorovas, gavęs baltuosius prieš jauną, bet tikrai gabų kartvelą Nikolozą Kumsiašvili (2399),pasiraitojo rankoves ir vėl ėmėsi darbo. Partija pasižymėjo būdingais siciliškąjai gynybai požymiais – rokiruotėmis į skirtingas puses ir lenktynėmis puolant varžovo karalių. Tačiau A.Fiodorovas šias lenktynes pradėjo tvirtai įtaisęs savo žirgą netoli juodųjų karaliausir gerokai toliau pasistūmėjęs link jo savo pėstininkais. N.Kumsiašvili desperatiški bandymai supainioti žaidimą nepavyko ir dėl neatremiamo mato jis pasidavė 34-u ėjimu.

Tačiau G.Harutjunyanas sugebėjo baltaisiais palaužti N.Buksą ilgoje partijoje 54-u ėjimu ir toliau žengė koja į koją su A.Fiodorovu, atsilikdamas nuo baltarusio tik pagal papildomus rodiklius.

Gevorg Harutunyan

Gevorg Harutunyan (nuotraukoje) Vilniuje kovojo dėl nugalėtojo laurų iki pat pabaigos

VIII rate abu lyderiai žaidė juodaisiais ir G.Harutyunianas, suprantama, tikėjosi pagalbos iš savo tautiečio T.Harutyuniano (2525), kuris, sprendžiant pagal pavardę, galėjo būti ypač artimas Gevorgo giminaitis. Iš dalies jis jos sulaukė, nes nepaisant stipraus baltųjų karaliaus puolimo, T.Harutyunianui pavyko išgyventi ir išsigelbėti nuo A.Fiodorovo lygiosiomis. Prie antrojo gi stalo G.Harutyunianas (2470) kietai atmušė lietuvių kilmės Latvijos sportininko Artūro Bernoto (2408) bandymus Karo-Kano gynyboje.

Šitaip susikibę lyderiai žengė ir į paskutinįjį ratą sekmadienį. Čia „broliškam“ Harutyunianų duetui atėjo nelinksma naujiena iš teisėjo – teks kovoti vienam prieš kitą. Partija nepasižymėjo brolžudiška dvikova ir baigėsi taikiai jau 9-u ėjimu. Tuo tarpu A.Fiodorovas, gavęs baltąją spalvą prieš patirtimi jam nenusileidžiantį bulgarų kilmės Danijos didmeistrį B.Čatalbaševą, ją taip pat paskyrė savo saugumui užtikrinti ir baigė partiją visiškai bekraujėmis lygiosiomis jau 6-u ėjimu.

Fiodorov II

A.Fiodorov (šviesiu megztiniu) kovoje juodaisiais prieš „armėnų brigadą”

Kad nustatyti M.Zavanelli atminimo pagrindinio ‚A“ turnyro nugalėtoją tarp A.Fiodorovo ir G.Harutyuniano, varžybų vyr. teisėjui IA Arvydui Baltrūnui teko griebtis papildomo pagerinto Buchholco rodiklio, kuris tik pustaškiu buvo pranašesnis Baltarusijos didmeistrio. Sveikiname Aleksejų Fiodorovą (7 tšk.) – M.Zavanelli atminimo pagrindinio „A“ turnyro nugalėtoją! Antras liko Gevorgas Harutyunianas (7 tšk.). Trečią švarią vietą užėmė kitas Armėnijos šachmatininkas Tigranas Harutyunianas – 6,5 tšk., kuriam Vilniuje, nepaisant gero žaidimo, visgi nepavyko įvykdyti tarpt. didmeistrio (GM) normos balo.

Tačiau Vilniuje atsirado sportininkų, kuriems normatyvai pakluso. Tvirtai, be pralaimėjimų rungtyniavęs 18-metis Lukas Stauskas (FIDE rtg. 2304) iš Šiaulių surinko  6 tšk. iš 9 gal., parodydamas aukštą reitingo atlikimą 2528, kurio su kaupu pavyko įvykdyti tarptautinio meistro (IM) normos vienam balui. Prie tokio svaraus atlikimo ženkliai prisidėjo Luko pergalė VIII rate prieš armėnų didmeistrį Vahe Baghdasaryaną (2395). Sveikiname Luką!

Stauskas

Auganti Lietuvos vyrų rinktinės pamaina: Lukas Stauskas Vilniuje išpildė IM normos balą!

„A“ turnyro moterų įskaitoje lygių nebuvo ukrainietei WGM Natalijai Buksai (2437), surinkusiai 6 tšk. Tokie galingi tarptautiniai pasirodymai verčia manyti, kad netolimoje ateityje Natalija gali realiai pretenduoti į Ukrainos olimpinės moterų rinktinės gretas. Antroje vietoje liko WIM Salomėja Zaksaitė (2278) – 4,5 tšk., labai gerai pradėjusi varžybas, tačiau vėliau sulėtinusi spartą, matyt, dėl dar neišsisklaidžiusio olimpinio nuovargio. Trečia – viešnia iš Lenkijos WIM Anna Kubicka (2174) -4,5 tšk.

„B“ turnyre buvo žaidžiami 7 ratai, tačiau dalyvavo net 68 žaidėjai. Čia nugalėtoją nustatyti buvo dar sudėtingiau, mat sužaidus reglamentu nustatytus 7 ratus, paaiškėjo, kad po 5,5 taško surinko net 5 žaidėjai – vilnietis Kipras Eigminas (2016), kaunietis Gintaras Grybas (1971), marijampolietis Darius Babrauskas (2005), šakiškis Laimutis Kasparavičius (2005) ir Baltarusijos moksleivis Mikhei Navumenka (1926). Geriausi papildomi rodikliai „B“ turnyro nugalėtojo laurus lėmė K.Eigminui. Antras liko G.Grybas, trečias – M.Navumenka.

Deja, būtent šį Makso Zavanelli „B“ turnyrą aptemdė negarbingu elgesiu du labai jauno, moksleiviško amžiaus žaidėjai, nesportiškai bandę pasiglemžti nugalėtojų šlovę nuo jau minėto „B“ turnyro prizininkų pjedestalo ir vagystėmis pasisavinti numatytus piniginius prizus nugalėtojams („B“ turnyre I vieta – 500 E; II vieta – 400 E; III vieta – 300 E ir t.t.).

III rate dėl budraus kvalifikuotų teisėjų IA A.Baltrūno ir IA D.Vaznonio darbo buvo demaskuotas itin jaunas prasižengėlis, kurio nei vardu, nei pavarde nenorime teršti ŠK „Margirio“ svetainės. Šis pažeidėjas ne tik piktybiškai nepakluso visiems turnyro dalyviams, nepaisant amžiaus ir lyties, galiojančiu draudimu partijos metu nesinaudoti jokiais elektroniniais prietaisais, o ypač mobiliaisiais telefonais. Įžūliai įsijungęs mobilųjį telefoną, jis slapčia nuo varžovo ir kitų turnyro dalyvių bei teisėjų, savo neteisėtai ir uždraustai pagalbai prieš sąžiningai rungtyniaujantį varžovą buvo įjungęs šachmatinę programą, analizuojančią esamą poziciją pažeidėjo lentoje ir siūlančią stipriausius įmanomus ėjimus.

Zavanelli I

Turnyro metu pagauti ir pašalinti du nepilnamečiai „sportininkai”, mėginę apjuodinti šviesų M.Zavanelli atminimą

Šis sukčiavimo reiškinys, angliškai dar vadinamas „cheating“, šachmatų pasaulyje žinomas mažiausiai 10 metų. Jam pagrindą suteikė šachmatų analizės varikliai, galintys nesunkiai paskaičiuoti apie milijoną variantų ir daugiau per sekundę. Sparčiai tobulėjant technologijoms, šias galingas analitines programas nesunkiai galima instaliuoti į paprastą mobilųjį telefoną arba internetu prisijungus prie įvairių šachmatų analizės paslaugas dykai siūlančių svetainių, dykai, be jokių pastangų sužinoti geriausią ėjimą pozicijoje, kurį tik belieka pastumti lentoje.

Dar prieš išauštant kompiuterinei erai, šachmatų partija tarp dviejų varžovų turėjo savo etiką ir nustatytas žaidimo taisykles. Joks trečias asmuo negalėjo kištis į dviejų žaidžiamą partiją ir pasakinėti ėjimus. Tačiau draudimas kištis į dviejų asmenų partiją neapsiribojo tik gyvais asmenimis. Joks žaidėjas iš dviejų neturėjo teisės atsinešti į partiją šachmatų knygą, pvz. enciklopediją ir partijos metu į ją žvalgytis, nors prieš partiją – galėjo daryti tą į valias. Pašalinė pagalba partijos metu visuomet buvo draudžiama.

Šiais laikais pašalinė pagalba, nors griežtai draudžiama, tapo labai galinga. Gal dėl to žemų polinkių sukčiai ir apgavikai, o ypač patiklūs nepilnamečiai, šiai pagundai pasiduoda lengviau. Kompiuterinis sukčiavimas tapo viena opiausių rykščių FIDE, grasinančiai sugriauti šachmatų mokymosi ir žaidimo integralumą. Vaduodamasi nuo šio XXI amžiaus šachmatų maro, FIDE yra įsteigusi Sukčiavimo prevencijos komisiją (angl. Anticheating Commission), tačiau be aktyvaus teisėjų ir nacionalinės federacijos pareigūnų darbo jos postulatai liktų neįgyvendinami.

B,C turnyrai

„B” turnyro žaidėjų rimtį (nuotr.) bjauriai sujaukė nusikalstama sukčių veikla

Turnyro Vilniuje direktorius ir teisėjai surašė įvykio protokolą, pridėdami nenuginčijamus fotografuotus įkalčius. Protokolas bus išsiųstas FIDE ACC komisijai. Tačiau kadangi pažeidimas įvyko ne pagrindiniame, o „B“ turnyre, pažeidėjui bausmę turės skirti, matyt, nacionalinė, t.y. Lietuvos šachmatų federacija.

Pasauliniu mastu šachmatų gerbėjų nuomonės dėl bausmių pažeidėjams skiriasi. Vieni mano, kad pirmo pažeidimo atveju pažeidėją reikėtų diskvalifikuoti nuo bet kurių šachmatų varžybų 2 metams, antro pažeidimo – 10 metų, o trečio pažeidimo atveju – diskvalifikuoti nuo žaidimo šachmatais iki gyvos galvos. Tačiau netrūksta manančių, kad įvertinant tai, kad sukčius apgaudinėja ne tik savo varžovą, bet ir visus turnyro dalyvius bei teisėjus, tyčiojasi iš sponsorių, remiančių turnyrą bei atbaido daugybę sąžiningos kovos trokštančių šachmatininkų nuo šachmatų, sukčių verta diskvalifikuoti visam laikui jau pirmo pažeidimo atveju.

Šis šachmatinės etikos pažeidimas, be abejo, yra milžiniškas. Abu pagauti Vilniuje nepilnamečiai šachmatų sukčiai, tiek visai jaunas, tiek vyresnis, be abejo, suprato, kaip šlykščiai ir nesportiškai jie apgaudinėja tuos savo varžovus, prieš kuriuos jie naudojo neleistiną kibernetinę pagalbą. Tačiau dėl jauno amžiaus jie galėjo dar nesuprasti, kad apgaudinėja  ne tik savo tiesioginius varžovus, bet ir visus „B“ turnyre dalyvavusius žaidėjus, kovojusius dėl piniginių prizų. Jų tarpe – svečius iš Baltarusijos, Ukrainos, Velso, mokėjusius už kelionę ir nakvynę Vilniuje. Savo apgaulėmis jie bjauriai suteršė ir ilgamečio, dosnaus šachmatų mecenato Makso Zavanelli šviesų atminimą. Apgauti buvo daugybė tėvelių, kantriai ir paklusniai laukusių savo mylimų vaikučių už turnyro salės durų, prieš kuriuos „žaidė“ sukčiai. Apgauti visi Lietuvos šachmatų treneriai, kurie savo auklėtinius ilgai ir kantriai moko šachmatų tiesų, kurios į purvą sutrypiamos šių sukčių.

LŠF etikos ir ginčų komisija turės priimti verdiktą šių dviejų nepilnamečių pažeidėjų byloje. Linkime komisijos nariams būti gailestingiems ir nepasmerkti šių vaikų diskvalifikacijai iki gyvenimo pabaigos. Dviejų metų „abstinencija nuo šachmatų“ būtų neblogas tarpsnis šiems pažeidėjams. Jos pabaigoje, manytina, jie jau būtų geriau supratę, kokią didžiulę minią suaugusiųjų ir vaikų jie įskaudino savo nedoru elgesiu.

M.Zavanelli vardo „C“ turnyre etikos pažeidimų neužfiksuota. I vietą užėmė Justas Venckevičius (6,5 tšk. iš 7 gal.), II – Arvydas Mockus (5,5), III – svečias iš Latvijos Ivars Babris (5,5).

D turnyras

„D” turnyre  neužfiksuota draudžiamos pašalinės pagalbos atvejų

„D“ turnyre dalyvavo 68 vaikai iki 12 metų amžiaus iš 4 valstybių. Dėl budraus teisėjų darbo šie vaikučiai taip pat buvo apsaugoti nuo sukčių. Dominavo Vilniaus svečiai: turnyro nugalėtoju po 7 sužaistų ratų tapo baltarusis Filip Šarou (6,5 tšk.), II vietoje – mergaitė iš Latvijos Marija Spirkova (6 tšk.), III – baltarusis berniukas Timofei Daščinskij (6 tšk.).

 

Makso Zavanelli atminimo turnyro Vilniuje:

Oficiali svetainė

Partijų transliacija

Rezultatai ir statistika

Įrašas paskelbtas temoje NAUJIENOS. Išsisaugokite pastovią nuorodą.